پیچ و رولپلاک نمای ساختمان نمارخ

پیچ و رولپلاک

پیچ و رولپلاک انواع سنگ نما تراورتن ،گرانیت و...به وسیله طناب راپل همراه با تیم تخصصی نمارخ در سراسر کشور
پیچ و رولپلاک نمای ساختمان نمارخ

پیچ و رولپلاک

پیچ و رولپلاک انواع سنگ نما تراورتن ،گرانیت و...به وسیله طناب راپل همراه با تیم تخصصی نمارخ در سراسر کشور

فهرست مطالب

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

رواج پیچ و رولپلاک نمای ساختمان زمانی  شروع شد که ساختمان های زیبا و بلند زیادی در فضای داخلی شهر نمایان شدند و بدیهی است که حفظ این زیبایی نیازمند تلاش و هزینه است. سنگ های زیبایی که برای تزئین نمای ساختمان استفاده می شوند برای محکم سازی، حفظ رنگ و طرح خود نیازمند پیچ و رولپلاک نما توسط ابزارهای خاصی هستند.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان اکثرا توسط راپل کاران انجام می شود و این کار نیازمند افراد باتجربه و ماهری است که علاوه برا حفظ آرامش خود در ارتفاع، از قدرت و هنر خود در محکم سازی و زیباسازی نمای ساختمان استفاده کند.

نمای ساختمان‌ها از متریال‌های متفاوتی ساخته می‌شوند یکی از این متریال‌ها سنگ می‌باشد که دارای وزن زیادی است. سنگ‌ها از جمله چشم نوازترین و شیک ترین نماهای ساختمانی می‌باشند که در اکثر ساختمان‌ها به کار می‌رود. یکی از معایب اصلی سنگ‌ها بالا بودن هزینه نصب آنها می‌باشد علاوه بر آن بالا بودن جرم پذیری سنگ نما باعث می‌شود به مرور زمان با افزایش آلودگی هوا و باران های اسیدی، نمای سنگی ساختمان دچار فرسایش گردد.

استفاده از پوشش‌های عایقی نانو امروزه موجب شده است جرم پذیری نمای سنگی تا حد چشمگیری کم شود. علاوه بر آن اگر سنگ نما به خوبی به ساختمان چسبیده نشون به مرور احتمال افتادن آن بیشتر میشود . امروزه یکی از خطراتی که توسط ساختمان‌های نمای سنگی، امنیت جان و مال مردم را تهدید می‌نماید، احتمال ریزش سنگ نما می‌باشد. برای جلوگیری از وقوع اینگونه حوادث لازم است که نمای ساختمان را محکم سازی و ایمن سازی نمایید.

چرا سنگ نمای ساختمان دچار ضعف و ریزش می شود؟

از دلایل اصلی ریزش و شل شدن سنگ نما می توان به موار زیر اشاره کرد :

 • اجرای ضعیف بندکشی نما که سبب نفوذ آب باران به پشت سنگ ها می شود، این موضوع باعث انجماد آب پشت سنگ شده که همین امر موجب جدا شدن سنگ از جای خود می شود .
 • اجرای نامطلوب اسکوپ سنگ، به افزایش تکینگی سنگ با مصالح نما توسط شکلی از فلز مانند سیم مفتول اسکوپ کردن سنگ می گویند . اگر اجرای اسکوپ سنگ به درستی و با فلز مرغوب انجام شود احتمال ریزش سنگ نما به شدت کم میشود و دیگر نیازی به اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان به جهت مقاوم سازی نما نمی باشد .
 • نشست ساختمان یا تکان هایی که در اثر زمین لرزه به ساختمان وارد می شود که علت نیاز به اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما می باشد .

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان با طناب راپل، بهترین روش انجام این کار

بهترین شیوه ی اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان باید دارای معیار هایی چون امنیت فوق العاده برای مجری پیچ و رولپلاک سنگ نما، سرعت انجام بالا، کیفیت اجرایی خوب و در نهایت صرفه اقتصادی در اجرا را تامین کند .

علاوه بر معیار های بالا معماری نمای ساختمان هم در انتخاب شیوه ی اجرای کار پیچ و رولپلاک سنگ نما تاثیر گذار است، در صورتی که امکان دسترسی کامل به نمای ساختمان توسط طناب وجود داشته باشد بهتر است، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان با طناب راپل انجام شود، این شیوه تمامی معیار های ذکر شده را در حالت ایده ال قرار می دهد .

در غیر اینصورت به دلایلی چون نبود زیر ساخت مناسب برای کار با طناب یا وجود پیشانی در نما که دسترسی با طناب را به نمای ساختمان محدود می کند، بایستی اجرا پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را با استفاده داربست انجام داد .

عوامل تاثیر گذار در قیمت پیچ و رولپلاک نما

قیمت پیچ و رولپلاک نما به عوامل زیادی بستگی دارد و کافی است که با پشتیبانی شرکت نمارخ تماس بگیرید و با ارائه مشخصات ساختمان خود از قیمت مطلع شوید. از عوامل موثر در قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان می توان  موارد زیر را نام برد:

 • جنس و نوع رنگ سنگ نما
 • کیفیت سنگ و رگه های موجود
 • قطر سنگ، ابعاد سنگ و فرآوری سنگ نما
 • روش اجرای سنگ نما و نوع مصالح مصرفی
 • ساختار و جنس دیواری که سنگ بر روی آن قرار گرفته
 • وجود شیشه های پنجره ها و بودن بالکن ها و همین طور قاب های دیگر در قیمت موثر می باشد.
 • ستون های بسیار زیادی با برش های مختلف دور تا دور ساختمان قرار گرفته است که هزینه را بالاتر می برد.

انتخاب پیچ مناسب

کار پیچ و رولپلاک نما با انتخاب پیچ مناسب انجام می شود. مقاوم سازی سنگ نما با پیچ های متفاوت انجام می شود و پیچ مناسب ساختمان با توجه به نوع و ضخامت سنگ و همچنین میزان ملات استفاده شده در پشت آن بستگی دارد.

 • پیچ مطلوب برای سنگ هایی با ضخامت 1.5 سانتی متر = پیچ 6 سانتی متری
 • پیچ مطلوب برای سنگ هایی با ضخامت 2.5 تا 3 سانتی متر = پیچ 8 سانتی متری

البته انتخاب مته متناسب با سایز سنگ کار بسیار با اهمیتی است چون اگر حین پیچ و رولپلاک نما فشار زیادی به سنگ وارد شود، سنگ دچار ترک خوردگی و شکستگی می شود.

اگر پروژه پیچ و رولپلاک نما در فضای خارجی ساختمان انجام شود بایستی از پیچ های گالوانیزه استفاده شود تا بارندگی و رطوبت باعث افت مقاومت پیچ ها نشود.

اعمال بتونه روی پیچ ها باعث محافظت از پیچ ها در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف می شود. برای این کار از چسب های مخصوص استفاده میشود تا عملیات پیچ و رولپلاک نما با موفقیت انجام شود.

قدم به قدم با اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

سنگ های نمای ساختمان مانند پازل می باشند و جدا شدن یکی از آنها از نما، به معنی شل شدن سنگ های اطرافش می باشد . برای همین باید مراحل اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را به ترتیب و با نهایت دقت انجام داد تا خسارت بیشتری به نمای ساختمان وارد نشود .

در نظر داشته باشید که بایستی از ابتدا تا انتهای مدت زمان انجام پروژه، محیط اصراف ساختمان با نوار خطر مشخص شود تا رفت و آمدی در محدوده ی اجرای پروژه صورت نگیرد .

برای اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان مراحل زیر طی می شود:

 • اجرای پیچ و رولپلاک برای سنگ های قرنیز جان پناه بام ساختمان  .
 • بازدید کلی از نمای ساختمان برای محکم کردن یا برداشتن سنگ هایی از نما، که شل شده و از جای خود جدا شده اند .در صورت عدم انجام این بازرسی، ممکن است سنگ های مذکور در اثر لرزش های ایجاد شده حین اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، کاملا از جای خود جدا شده و سقوط کنند .
 • سوراخ و خزینه کردن سنگ های نما با دریل، تا حد امکان بایستی از استفاده ی حالت چکشی دریل دوری کرد . ابتدا و انتهای هر سنگ سوراخ شده و فاصله سوراخ ها در پیچ و رولپلاک سنگ نما نباید بیش از 40 سانتی متر باشد . از ایجاد سوراخ بر روی رگه های سنگ پرهیز شود . در برخی موارد امکان سوراخ کردن سنگ هایی با عرض کمتر از 10سانتی متر وجود ندارد .
 • قرار دادن پیچ و رولپلاک در سوراخ ها و فروکردن بخشی از آنها با استفاده از چکش . در اجرای اصولی پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، نهایتا نیمی از پیچ توسط چکش به داخل سوراخ کوبیده می شود .
 • بستن پیچ ها با پیج بند .
 • اندازه گیری و نصب جایگزین سنگ هایی که از نما سقوط کرده اند .
 • ترمیم بندکشی ساختمان توسط مخلوطی از سیمان، پودرسنگ، چسب مقاوم در برابر uv و رطوبت، .
 • اجرای بتونه روی پیچ ها، این بتونه ها شامل چسب های مقاوم در برابر رطوبت  وuv  و پودر رنگ مشابه رنگ نمای ساختمان می باشند تا علاوه بر مقاومت کافی در برابر شرایط جوی سبب بهبود جلوه نمای ساختمان گردند . این بخش از مراحل بسیار تاثیر گذار در کیفیت نهایی پیچ و رولپلاک سنگ نما می باشد .

برچسب ها

آخرین مطالب

نصب تابلو نمای ساختمان نمارخ

نصب تابلو

13 اردیبهشت 1401

سیمانکاری نمای ساختمان نمارخ

سیمان کاری

14 اسفند 1400

نصب توری مرغی نمارخ

تور مرغی

28 بهمن 1400

رنگ آمیزی نمای ساختمان نمارخ

رنگ آمیزی

8 بهمن 1400

نورپردازی نما نمارخ

نورپردازی

30 دی 1400

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان نمارخ

پیچ و رولپلاک

30 دی 1400

مطالب پیشنهادی

نصب تابلو نمای ساختمان نمارخ
نصب ، تعمیر و تعویض تابلو های نمای ساختمان با طناب راپل بدون داربست در تهران و سراسر کشور با بهترین کیفیت و قیمت مناسب
سیمانکاری نمای ساختمان نمارخ
اجرای پروژه های سیمان کاری نمای ساختمان بر روی انواع نماهای به صورت تمام حرفه ای در تهران و سراسر کشور توسط تیم نمارخ
نصب توری مرغی نمارخ
نصب توری مرغی برای مواردی چون جلوگیری از ورود پرندگان و حیوانات به ساختمان ، درست کردن حیاط خلوت و… در تهران و سراسر کشور توسط تیم نمارخ
رنگ آمیزی نمای ساختمان نمارخ
انجام خدمات رنگ آمیزی و نقاشی و بتونه و…. نمای ساختمان با بالاترین کیفیت ،بهترین کادر حوزه نقاشی ساختمان در تهران و سراسر ایران
نورپردازی نما نمارخ
خدمات نورپردازی نمای ساختمان اعم از تعویض لامپ ،پروژکتور و …سوخته و نصب انواع لامپ ها به وسیله راپل توسط تیم حرفه ایه نمارخ در سراسر ایران
نماشویی ساختمان با راپل
نماشویی ساختمان به صورت کاملا حرفه ای با کادری مجرب و ابزار های بروز برای انواع نما های سنگی ، چوبی ، شیشه ای ، فلزی
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها